Ostatni z naszych | Adélaïde de Clermont-Tonnerre

Dwaj wrodzy sobie bracia, dwie kobiety połączone niezniszczalną przyjaźnią.
i dwoje młodych ludzi porwanych niemożliwą miłością.

Ostatni z naszych

Adélaïde de Clermont-Tonnerre

Tłumaczenie Elżbieta Janota
Wydawnictwo Sonia Draga
Data wydania 13/06/2018
Liczba stron 344
Ocena 7/10

Werner Zilch jest początkującym biznesmenem, który w ożywionym klimacie Nowego Jorku lat siedemdziesiątych zaczyna odnosić sukcesy. Wie, że został adoptowany jako mały chłopiec, ale już dawno zrezygnował z prób dowiedzenia się czegoś o swoich biologicznych rodzicach. Wszystko zmienia się, gdy poznaje piękną Rebeccę. Jedno spotkanie sprawia, że nieznana przeszłość znów zaczyna go prześladować…

Przyznam bez ogródek, że nie spodziewałam się aż tak dobrej książki. Opis jest intrygujący, ale myślałam, że będzie to historia jakich wiele. Myliłam się! Ostatni z naszych to II wojna światowa, romans, zemsta, sekrety rodzinne i silna potrzeba odkrycia swoich korzeni... Niby nic odkrywczego, jednak sposób w jaki autorka połączyła wszystkie wątki i opowiedziała tę historię jest bardzo dobry. Uwielbiam żywych bohaterów i z takimi miałam tu do czynienia. Mimo wielu postaci pojawiających się w tej książce, nie miałam problemu z ich zapamiętaniem. Każdy bohater jest bardzo charakterystyczny, przez co mimo ich dużej ilości, czytałam książkę z łatwością i przyjemnością. Niestety często bohaterowie drugoplanowi są płytcy, przez co nie sposób ich zapamiętać, bo po prostu są nijacy. Dlatego za kreacje postaci Adélaïde de Clermont-Tonnerre należą się gromkie brawa!



Akcja toczy się na dwóch płaszczyznach czasowych- okres II wojny światowej i dorosłe życie Warnera. W rozdziałach rozgrywających się w latach 40 ubiegłego wieku, powoli poznajemy korzenie, głównego bohatera, których on nie zna. Werner został adoptowany i mimo że jest wdzięczny rodzicom, którzy się nim zajęli, to chciał odkryć losy swoich przodków. Po pewnym czasie, nieudolnych poszukiwań, postanowił nie zawracać sobie tym głowy.
W rozdziałach, rozgrywających się w latach 70 ubiegłego wieku, poznajemy dorosłe życie Wernera, jego miłosne rozterki i problemy. Nie będzie to dla Was odkryciem, ale w pewnym momencie przeszłość dopada głównego bohatera w najmniej oczekiwanym momencie. Zaskakujący i szokujący zbieg okoliczności postawił na drodze Wernera ludzi dzięki którym w końcu poznaje swoje korzenie i historię swoich przodków.  Główny bohater w końcu poznaje wydarzenia z czasów II wojny światowej, które czytelnik tak naprawdę zna od pierwszych stron tej powieści. Zakończenie książki jest bardzo zaskakujące, mimo że powoli poznawałam korzenie głównego bohatera i jego dorosłe życie, nie udało mi się przewidzieć zakończenia tej historii.

Można przyczepić się do naprawdę szokującego zbiegu okoliczności, który raczej jest mało prawdopodobny... Ale czy na pewno? Na świecie dzieją się dziwniejsze rzeczy, więc w głębi wierzę, że taki historie naprawdę się przytrafiają. Z drugiej strony ja w książkach szukam odskoczni, czegoś innego i w tej pozycji to otrzymałam. Czasami nudziły mnie długie opisy, których jest zdecydowanie więcej niż dialogów, chociaż wiem, że dla niektórych osób to będzie niebywały plus, dla mnie niestety jest jedyną wadą tej książki. Przyznam bez ogródek, że najbardziej podobały mi się rozdziały z II wojną w tle. Ileż tam było napięcia, emocji i w dodatku obraz wojny idealnie, realnie opisany.

Ostatni z naszych to książka poruszająca, wciągająca, w której wydarzenia z czasów II wojny światowej odegrają ogromną rolę w dorosłym życiu głównego bohatera. W tej książce znajdziecie również romans, zdradę, chęć zemsty, sekrety rodzinne i silną potrzebę odkrycia swoich korzeni...


Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Sonia Draga.



Komentarze

  1. O kurde! Muszę to przeczytać, koniecznie!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że Ci się spodoba :) Z tego co kojarzę, to bardzo lubisz motyw II wojny światowej w książkach <3

      Usuń

Prześlij komentarz

instagram